LSO

Króluj nam Chryste !

Początków ministrantury możemy się dopatrywać już za czasów Jezusa Chrystusa. W Ewangelii św. Jana czytamy: "Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Jezusa: Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby (...) Jezus wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym" (J 6, 8-9, 11)

Tak, więc ów "praministrant" usłużył samemu Zbawicielowi i w ten sposób uczestniczył w cudzie rozmnożenia chleba i ryb, który możemy uważać za zapowiedź Eucharystii. Od początku chrześcijaństwa Biskup sprawował Najświętszą Ofiarę wraz z asystą liturgiczną. Na początku byli to diakoni. Potem powstał urząd lektora, był on sprawowany przez chłopców, którym stawiano wysokie wymagania moralne.

W późniejszych wiekach publiczne czytanie słowa Bożego zarezerwowane było wyłącznie dla osób przygotowujących się do kapłaństwa.

W średniowieczu do mszy św. usługują klerycy, a od Soboru Trydenckiego (1545r.) ministranci. Dopiero Sobór Watykański II (1962-1965) zajął się reformą liturgii i powrócił do starej tradycji Kościoła. Powierzył na nowo funkcję lektora także osobom świeckim nie posiadających święceń.

Termin łaciński ministrare oznacza "służyć, pomagać". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy św. Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy św. i podczas innych nabożeństw liturgicznych.

Patroni Liturgicznej Służby Ołtarza: św. Tarsycjusz, św. Stanisław Kostka, św. Alojzy Gonzaga, św. Jan Berchmans, św. Dominik Savio.

Grupa ministrantów przy kościele parafialnym pw. M B Królowej Polski:

1. Kajetan Bieńko
  2. Mikołaj Bieńko
  3. Wiktor Bożek
  4. Jakub Góral
  5. Arkadiusz Kawalec
  6. Jakub Kędzior
  7. Konrad Krajewski
  8. Piotr Kusz
  9. Jakub Lisowski
  10. Mateusz Miśkowicz
  11. Szymon Miśkowicz
  12. Maciej Pabisz
  13. Filip Róg
  14. Bartłomiej Woś
  15. Błażej Woźniak
  16. Norbert Woźniak

mmb1.jpg - 1.18 Mb mmb2.jpg - 1.16 Mb mmb3.jpg - 1.18 Mb

mmb4.jpg - 1.18 Mb mmb5.jpg - 1.19 Mb

Grupa ministrantów przy kościele filialnym pw. Chrystusa Króla :

1. Igor Bućko
  2. Patryk Cholewiak
  3. Filip Czarny
  4. Paweł Konieczny
  5. Kacper Lubaś
  6. Jakub Placek
  7. Kacper Placek
  8. Karol Rakoczy
  9. Piotr Szeredy
  10. Wiktor Toporowicz

mchk2.jpg - 1.18 Mb mchr1.jpg - 1.21 Mb

Wycieczka LSO, Scholi i KSM-u do Tatralandi na Słowacji 20.06.2013r.

{gallery}slowacja{/gallery}

Boże Narodzenie 2014 r.

{gallery}BN2014ministranci{/gallery}

Przyjęcie do grona Ministrantów (11.11.2014)